Czosnek niedźwiedzi


Allium ursinum L.

Czosnek niedźwiedziCzosnek niedźwiedzi - gatunek byliny należący do rodziny czosnkowatych. Występuje na terenie Europy i Azji w strefie klimatu oceanicznego. Element łącznikowy subatlantycko-śródziemnomorski. W Polsce występuje na całym niżu i w niższych położeniach górskich. Na pogórzu i w górach wystepuje częściej, niż na niżu.

Kwiaty zebrane w płaskokulisty, dość luźny baldach pozorny na szczycie łodygi. Przed rozwinięciem kwiatostan osłonięty jest błoniastą okrywą złożoną z 2-3 podłużnie jajowatych, cienkich, białych listków, które opadają zaraz po przekwitnieniu. Kwiaty białe, osadzone na dwa razy od nich dłuższych szypułkach, o średnicy do 15 mm. Złożone są z 6 do 1 cm długich, odstających, równowąskolancetowatych działek, jednego 3-komorowego słupka i 6 pręcików. Nitki pręcików szydlaste; pręciki o połowę krótsze od płatków. Kwitnie od kwietnia do maja.

Roślina lecznicza - ma podobne własności lecznicze, jak czosnek pospolity i inne gatunki czosnków. Ma silne działanie bakteriobójcze, obniża ciśnienie krwi, korzystnie działa na serce, zapobiega nowotworom złośliwym, miażdżycy, pobudza wydzielanie soku żołądkowego i żółci. Jego silne działanie bakteriobójcze szczególnie przydatne jest przy leczeniu chorób górnych dróg oddechowych, przy tym dodatkowo oprócz zabijania bakterii czosnek pobudza wydzielanie śluzu w oskrzelach.

Aromatyczne, pachnące czosnkiem liście zawierają dużo witaminy C, pobudzają apetyt, są stosowane w sztuce kulinarnej. Zalecane są jako składnik wiosennych zup (zastosowanie popularne do dzisiaj w Rosji); można je też dodawać do sałatek i kisić oraz marynować w oliwie (przysmak w Niemczech).Tekst i zdjęcia : Wikipedia, wolna encyklopedia2007 (c) Copyright M&W.
Źródło tekstu : Wikipedia.

Ocet jabłkowy | Jagody goji | Sok z goji | Olej budwigowy | Virumin